امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

راهنمای خرید لاستیک برای روز‌های گرم تابستان

 

مجله مه شکن - همانطور که با فرا رسیدن فصل گرما، لباس‌‌های تابستانی به تن می‌کنید؛ باید هوای خودرو را نیز داشته باشید و فکری به حال لاستیک‌های خودرویی کنید که در گرمای تابستان آسفالت داغ و سوزان را می‌پیماید.

خرید لاستیک برای رانندگی در تابستان نکات ظریفی دارد که در ادامه با هم نگاهی به ویژگی‌هایی یک لاستیک مناسب برای رانندگی در تابستان نگاهی خواهیم داشت.

 

اصطکاک

خودرویی که لاستیک تابستانی دارد و در آسفالتی که بر اثر حرارت آفتاب تابستان گرم شده حرکت می‌کند به لطف اصطکاک بیشتر با سطح جاده‌ پس از کشیدن ترمز دستی سریع‌تر موقف می‌شود.

دلیل این اصطکاک بیشتر نیز جنس ترکیباتی است که در لاستیک‌های تابستانی خودرو استفاده می‌شود. خط‌ها و فرورفتگی‌های این لاستیک‌ها نیز برای حفظ اصطکاک بیشتر طراحی شده است.

 

هندلینگ

به لطف لاستیک‌هایی که برای تابستان طراحی شده‌اند راننده می‌تواند در حین گردش در سر پیچ‌ها هندلینگ بهتری را تجربه کند. این لاستیک‌ها تجربه بهتری از رانندگی را در هوای گرم تابستان در اختیار راننده قرار می‌دهند تا راننده احساس تسلط بیشتری در جاده داشته باشد. ناگفته نماند از آنجایی که طراحی، مواد و ساختار لاستیک‌های تابستانی با لاستیک‌های زمستانی فرق می‌کند شاید بد نباشد در روزهای گرم سال یا مناطقی که هوای گرمی دارند از لاستیک‌های تابستانی کمک گرفت.

 

رانندگی

گفته می‌شود خودروهایی که به لاستیک تابستانی مجهز هستند راننده‌ای خشک و سنگین دارند، انصافاً هم باید اعتراف کرد که چنین گفته‌ای خیلی هم دور از واقعیت نیست. حتی خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای نیز به دلیل هندلینگ خوبی که لاستیک‌های تابستانی دارند از این لاستیک‌ها استفاده می‌کنند؛ اما در این بین با رانندگی دشوارتری روبرو می‌شوند.

 

ایجاد صدا

از آنجایی که لاستیک در طول مدت رانندگی با زمین اصطکاک دارد، در تمامی لاستیک‌ها شاهد ایجاد صدا هستیم. لاستیک‌های تابستانی نیز بسته به برند و سازنده‌ای این محصولات میزان متفاوتی صدا تولید می‌کنند.

از طرف دیگر سطح جاده نیز نقش مهمی در ایجاد صدای لاستیک‌ها دارد، آسفالت زمخت و خشن و آسفالت‌های فرسوده باعث ایجاد صدای بیشتر لاستیک می‌شوند.

 

ثبات لاستیک‌های تابستانی در سرعت‌ زیاد

همان‌گونه که اشاره شد در خودروهای مسابقه‌ای از لاستیک‌های تابستانی استفاده می‌شود و یکی از دلایل این امر برتری این لاستیک‌ها در سرعت‌های زیاد است. به لطف این لاستیک‌ها راننده با خیال راحت می‌تواند پا را بر روی پدال گذاشته و تا جایی که دلش می‌خواهد گاز دهد.

 

طول عمر

در این زمینه نیز یک بار دیگر اصطکاک بیشتر لاستیک‌های تابستانی با سطح خودرو را باید در نظر داشت. به عبارت دیگر اصطکاک در لاستیک خودرو به معنای فرسودگی بیشتر آن است و نسبت به لاستیک‌هایی که برای تمام فصل‌ها طراحی شده‌اند زودتر از بین می‌روند.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد لاستیک‌های تابستانی که در چند سال اخیر راهی بازار شده‌اند طول عمر قابل قبولی دارند و حدوداً مسافتی بین ۳۲ تا ۴۸ هزار کیلومتر را بدون اینکه خم به ابرو بیاورند طی می‌کنند.

 

هزینه

لاستیک‌های تابستانی از یک طرف زودتر فرسوده می‌شوند و از طرف دیگر قیمت این لاستیک‌ها نیز نسبت به لاستیک‌های تمام فصل بیشتر است، در نتیجه با لاستیک‌هایی طرف هستیم که هزینه بیشتری را به دنبال دارند.

 

استفاده از لاستیک‌های تابستانی در برف و یخبندان

همان‌گونه که از نام این لاستیک‌ها مشخص است برای رانندگی در برف و یخبندان ساخته نشده‌اند و هوای بسیار سرد آسیب‌های مختلفی به این لاستیک‌ها وارد می‌کند. حتی دیده شده لاستیک تابستانی در حین رانندگی در برف و سرمای شدید در حین برخورد با موانع ترکیده است.

این لاستیک‌ها در حین رانندگی در برف و یخبندان سریع‌تر فرسوده می‌شوند و از آنجایی که در هوای سرد اصطکاک کمتری با یخی که آسفالت و سطح جاده را پوشیده دارند، احتمال خارج شدن خودرو از کنترل راننده وجود دارد.

انتهای پیام/                                                                  ترجمه: محمد کاملان

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند