امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

اولین وانت پیش‌ساخته جهان به هند می‌رود

 

مجله مه شکن - بسیاری از علاقه‌مندان خودرو، گوردون موری Gordon Murray) ) را برای طراحی ماشین‌های مسابقات فرمول یک و خلق مک‌لارن F1، یکی از مشهورترین ابرخودروهای جهان، می‌شناسند. اما این طراح خودروی بریتانیایی در چند سال گذشته مشغول طراحی ماشینی بوده که اگرچه سرعت و قدرت کارهای قبلی او را ندارد، اما شاید یکی از انقلابی‌ترین ماشین‌های جهان باشد.

گوردون موری اولین وانت پیش‌ساخته جهان را طراحی کرده است؛ ماشینی که ساخت و نگهداری‌اش آسان است، برای جاده‌های ناهموار در کشورهای در حال توسعه طراحی شده و قرار است به زودی برای آزمایش به هند فرستاده شود.

ایده ساخت وانت اُکس Ox))، پنج سال پیش به فکر تورکویل نورمن، تاجر بریتانیایی رسید. او از موری خواست تا ماشینی ارزان و کارآمد برای مردم در مناطق دورافتاده جهان بسازد.

پیش‌ساخته بودن ماشین باعث راحتی و ارزان‌تر بودن حمل و نقل آن شده است. بخش‌های مختلف ماشین خود در کنار هم بسته واحدی را شکل می‌دهند که نیازی به بسته‌بندی بیشتر ندارد و شش ماشین را می‌توان در یک کانتینر جا داد. ساخت آن هم ساده است. سه نفر در کمتر از شش ساعت می‌توانند یک خودروی پیش‌ساخته را آماده کنند و سرهم کردنش هم برای سه مکانیک بدون داشتن تخصص زیاد کمتر از دوازده ساعت وقت می‌گیرد.

اُکس می‌تواند تا ۱۹۰۰ کیلوگرم بار یا سیزده نفر را جابه‌جا کند. این ماشین می‌تواند در آب تا عمق ۷۵ سانتی‌متر حرکت کند و از موتور ۲.۲ لیتری ۹۸ اسب بخاری دیزل آن می‌توان برای پمپاژ آب، چوب‌بری یا روشنایی هم استفاده کرد.

اولین نمونه آزمایشی اُکس دو سال پیش ساخته شد. علاوه بر سرمایه‌‌گذاری تورکویل نورمن، بخشی از هزینه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری مردمی تامین شد. برای رسیدن به این مرحله سه میلیون پوند (حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) هزینه شده است و برای تولید انبوه تقریبا همین اندازه سرمایه لازم است.

حالا شرکت نفتی شل به جمع علاقه‌مندان به این پروژه اضافه شده است و می‌خواهد تعدادی از این ماشین‌ها را برای نمایش و بازاریابی به هند بفرستد. نتیجه این سفر می‌تواند نقطه عطفی در ساخت اولین ماشین پیش‌ساخته جهان باشد.

منبع: بی بی سی

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند