امروز: شنبه 4 خرداد ماه 1398 مصادف با 25 / 5/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

راه هایی بسیار ساده برای جلوگیری از هزینه مضاعف در خودرو

مجله مه شکن: کارشناسان فنی خودرو معتقدند، با نگهداری اصولی و جلوگیری از استهلاک زودرس خودرو عمر مفید آن افزایش می یابد و از تحمیل هزینه‌های مضاعف به دارنده خودرو جلوگیری می کند.

یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در این خصوص به سرویس‌های دوره ای خودرو مربوط می‌شود، به عنوان مثال، تعویض به موقع و مناسب روغن موتور در حفظ سلامت پیشرانه خودرو، نقش اساسی دارد.

بعضا دیده یا شنیده می‌شود مالکان خودرو برای صرفه‌جویی بیشتر اقدام به خرید روغن‌هایی نامناسب می‌کنند که این موضوع در میان مدت و بلند مدت، آسیب‌های شدیدی به موتورخودرو وارد می‌کند.

برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند، پیش از آنکه کیلومتر در نظر گرفته شده برای استفاده از روغن موتور (حداقل یک هزار کیلومتر) به اتمام برسد، نسبت به تعویض آن اقدام شود.

تعویض فیلتر روغن پس از هر بار تعویض روغن و همچنین تعویض کردن فیلتر هوا و صافی بنزین، بعد از ۱۵ هزار کیلومتر استفاده از خودرو و بررسی وضعیت کیفی شمع‌های اتومبیل از دیگر ضروریاتی است که با رعایت آن از تحمیل بسیاری از صدمات و نارسایی‌ها در خودرو، پیشگیری خواهد شد.

روغن گیربکس از دیگر موارد حائز اهمیت برای خودرو به شمار می‌رود که با رعایت آن، ضریب سیستم گشتاور خودرو به نحو شایسته‌تری حفظ خواهد شد.

برخی از مالکان خودرو فکر می کنند که در خودروهای دنده‌ای نیاز به تعویض روغن گیربکس نیست و تنها می‌باید سطح آن چک شود، اما با عنایت به کاهش خاصیت روانکاری روغن گیربکس، کارشناسان فنی اتومبیل پیشنهاد می‌کنند بعد از ۳۰ تا ۴۰ هزار کیلومتر و یا هر دو سال یک بار نسبت به تعویض واسکازین خودرو اقدام شود و در ارتباط با خودورهای دنده اتوماتیک نیز، روغن هیدورلیک بعد از هر ۳۰ تا ۴۰ هزار کیلومتر استفاده، تعویض شود در غیر این صورت احتمال بروز خسارت در خودرو کم نخواهد بود.

گریس کاری در سیستم جلوبندی، دیفرانسیل، چارشاخ ها، پلوس‌ها و… از دیگر موارد حیاتی است که باید با جدیت به آن توجه شود.

استفاده از قطعات یدکی مناسب تا سوخت مرغوب

بالانس کرن چرخ‌های خودور و توجه به باد لاستیک‌ها از دیگر ضروریاتی است که نباید از آن غفلت شود، به واقع، رعایت اصل فوق باعث کاهش فشار به غربیلک فرمان خودرو و جلوبندی خواهد شد.

استفاده از رینگ‌های نامناسب، خرید رینگ‌های اسپرت زیبا اما غیر استاندارد و خشک، عدم شستشوی لاستیک‌ها و خشک شدن آن از دیگر خطراتی است که به تدریج چرخ‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد و این نارسایی، مسبب بروز معضلاتی برای جلوبندی خودرو نیز خواهد شد.

از ضرورت خرید و استفاده از قطعات یدکی مناسب برای خودرو نیز نباید به سادگی گذشت. متاسفانه برخی از مالکان یا رانندگان خودرو، با رویکرد صرفه‌جویی در هزینه‌ها، لوازم یدکی نامناسب و با قیمت پایین میخرند که این موضوع در میان مدت و بلند مدت افزون بر صرف هزینه‌های بیشتر باعث تحمیل خسارت به دیگر قطعات اتومبیل نیز خواهد شد.

کارشناسان فنی خودرو پیشنهاد می‌کنند برای تعویض قطعات معیوب، تلاش شود لوازم یدکی مناسب و استاندارد تهیه و خریداری شود. قطعا توجه به این موضوع، اصولی‌ترین راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه نگهداری خودرو به شمار می‌رود.

نکته بعدی به استفاده از سوخت مناسب برای خودرو باز می‌گردد، اگر روغن خودرو به مثابه خونی در رگ‌های خودرو تشبیه می‌شود، بنزین اتومبیل نیز به غذای خودور توصیف می‌شود.

این موضوع در ارتباط با خودروهای دوگانه سوز که از امکان استفاده از گاز سی ان جی برخوردار هستند نیز مصداق پیدا می‌کند.

توجه به اُکتان بنزین با مطالعه دفترچه راهنمای اتومبیل، استفاده متناوب از بنزین و گاز در خودروهای دوگانه سوز به دلیل چربی بسیار پایین سوخت گاز، از دیگر مواردی است که کارشناسان فنی نسبت به آن تاکید می‌ورزند در غیر اینصورت بروز خرابی در رینگ و پیستون‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند