امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

دانستنی هایی در مورد کلاچ خودرو و زمان تعویض دیسک و صفحه

مجله مه شکن: رانندگانی که هر روز ماشین خود را روشن می کنند می‌دانند که با هر بار فشار دادن کلاچ خودرو چند قطعه با هم درگیر شده تا بتوانند قدرت موتور را به چرخ انتقال دهند و باعث حرکت خودرو شوند. باید به این نکته توجه کرد که سیستم کلاچ خودرو بعد از گذشت ۵۰ الی ۶۰ هزار کیلومتر نسبت به نوع رانندگی باید تعویض و یا در حد امکان رگلاژ شود. همان‌طور که گفته شد این موضوع بستگی به نوع رانندگی شما دارد.

به طور مثال، اکثر رانندگان در ابتدای رانندگی‌ بیشتر اوقات پای خود را بر روی کلاچ نگه می‌دارند و حتی در حین حرکت نیز پای خود را آهسته بر روی کلاچ گذاشته تا در مواقع ضروری آن را بفشارند! همین موضوع باعث کمی درگیری صفحه کلاچ شده و در طولانی مدت شما را مجبور به تعویض صفحه کلاچ می‌کند.

رانندگانی که در مسیرهای برون شهری فعالیت دارند و ترافیکی پیش روی خود ندارند، ممکن است گاهی تا ۷۰ یا ۸۰ هزار کیلومتر هم نیازی به تعویض صفحه کلاچ پیدا نکنند. اگر با خودروی خود در شهر فعالیت می‌کنید، قطعا این میزان به دلیل ترمز و حرکت زیاد، نصف خواهد شد.

چند مورد که نشان می‌دهد باید دیسک و صفحه تعویض شوند در این مطلب اورده شده است.

- یکی از نشانه‌های ضرورت تعویض دیسک و صفحه زمانی است که ما ماشین را در دنده ۱ گذاشته و کلاچ را رها می‌کنیم موتور و اتاق خودرو به لرزه می‌افتد و البته این لرزش کاملا متفاوت است. این یک نشانه واضح و کامل برای تعویض دیسک خودرو است.

- وقتی ماشین در حال سکون است خودرو را در دنده 2 قرار داده و پا را از روی کلاچ برمی داریم اگر خودرو حرکت کرد و خاموش نشد دیسک و صفحه تمام شده است. ولی اگر خودرو سریع خاموش شد، هنوز زمان تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است؛ به همین سادگی!

- در سر بالایی نیمه شدید، اگر نیاز به تعویض دنده به شماره‌های سنگین زیاد مشهود بود، نشانه‌ای برای تعویض صفحه کلاچ است.

- شاید برای شما نیز پیش آمده که پشت فرمان متوجه شوید، ماشین زیاد گاز می‌خورد ولی حرکت و شتاب خوبی ندارد! در این صورت، باید دست به جیب شوید.

- گاه پیش می‌آید که دنده‌های خودرو، خصوصا دنده یک و دنده عقب خوب جا نرفته و به سختی این اتفاق می‌افتد. این مشکل در ترافیک‌های سنگین نیز به وضوح مشاهده می‌شود.

نگه داشتن کلاچ قبل از استارت زدن خودرو مفید است؟

بسیاری از عادت ها هنگام رانندگی یا در زمان روشن و خاموش کردن خودرو اشتباه است و در دراز مدت باعث آسیب رسیدن به قسمت های مختلف خودرو می شود و شما را متحمل هزینه های زیاد می کند. از اشتباهات رایج در رانندگی می توان به؛  قراردادن دست روی دنده هنگام رانندگی، نگه داشتن پا روی کلاچ خودرو بر حسب عادت، گاز دادن اضافی هنگام خاموش کردن خودرو و... اشاره کرد.

 برخی از رانندگان عادت دارند برای روشن کردن خودرو ابتدا پدال کلاچ را فشار می‌دهند و بعد خودرو را استارت می‌زنند؛ توصیه می‌شود در زمستان برای روشن شدن بهتر خودرو کلاچ بگیرید. این مسأله به‌ویژه در مورد خودروهای قدیمی‌تر عمومیت بیشتری دارد و به همین دلیل برای چنین خودروهایی توصیه می‌کنیم در روزهای سرد زمستان، پیش از روشن کردن خودرو پدال کلاچ را فشار دهید. البته در مورد خودروهایی که موتور آن‌ها به‌خوبی تنظیم شده است اگر استارت خودرو به‌خوبی عمل می‌کند و وضعیت باتری مناسبی دارند و خودرو در هوای سرد به‌راحتی روشن می‌شود نیازی به این کار نیست. اما فشردن پدال کلاچ کمی از بار روی سیستم استارت کم می‌کند و بی‌ضرر است.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند