امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

دردها و نشانه هایی که بعد از تصادف رانندگی پدید می آید

مجله مه شکن: با نزدیک شدن به ایام نوروز و تعطیلات بسیاری از خانواده ها قصد سفر به نقاط مختلف کشور را دارند، متاسفانه تصادفات رانندگی یکی از بدترین اتقاقات ممکن در طول یک سفر تفریحی است.

آمار مصدومین در تصادفات رانندگی بسیار بالاتر از مرگ و میر ناشی از آن است . صدمات ناشی از تصادفات رانندگی می تواند از یک آسیب ساده سطحی تا یک مشکل تهدید کننده حیات متغییر باشد . تعداد قابل توجهی از سرنشینان خودرو بعد از تصادف احساس می کنند که در مجموع خوب هستند و مشکل مهمی پیش نیامده ، ولی همیشه اینطور نیست!

دکتر کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: لازم است همه سرنشینان و رانندگان یک خودروی تصادف کرده برای ارزیابی احتمال مصدومیت به مراکز درمانی مراجعه داشته باشند. ترشح بعضی از مواد در بدن نظیر ادرنالین که در زمان وقوع تصادف و در واکنش به ضربه رخ می دهد می تواند درد ناشی از یک صدمه را از بین ببرد و چند ساعتی بعد درد ناشی از ضربه خود را نشان دهد.

 

وی می افزاید: بجز سر و صورت، سیستم اسکلتی عضلانی بخصوص ستون فقرات و طناب نخاعی بدلیل ماهیت آن در تصادفات آسیب پذیر هستند، در صورتی که حتی بعد از تصادف رانندگی احساس خوب بودن دارید و قادر به راه رفتن و دور شدن از محل بدون مشکل هستید، لازم است یک ارزیابی طبی برای رد مصدومیت انجام شود . چرا که علاوه بر جراحات و آسیب های آنی و قابل رویت ناشی از رانندگی نظیر شکستگی ها، بریدگی و پارگی های پوست وعروق یا صدماتی که سریعا ایجاد درد و کوفتگی می کنند، فرد مصدوم ممکن است آسیب هایی دیده باشد که در همان لحظه هیچ نشانه ای نداشته باشد و گاهی هم ممکن است یک آسیب های شدید ساعت ها و حتی روزها بدون علامت بماند، لذا بایستی نسبت به علایم تاخیری احتمال آسیب هوشیار بود.

 

به گفته آزما، یکی از مهمترین علایم تاخیری پس از تصادفات رانندگی سردرد است و اشاره می کند: دلایل بسیار متعددی برای سردرد بدنبال تصادف وجود دارد. بجز سردرد های آنی که می تواند نشانه ای از شکستگی و یا ترومای باز ناشی از نفوذ یک شئ به داخل سر باشد، معمولا سردرد های با منشا آسیب گردن، عضلات، لیگامان ها و یا سردرد های ناشی از ضربات بسته و ملایم به مغز ممکن است تا روزها و یا حتی هفته ها بعد تظاهری نداشته باشد.

 

عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران می گوید: باید توجه داشت که در هر مرحله ای بخصوص موارد تاخیری در صورت همراه شدن سردرد با بعضی از علایم نظیر سرگیجه و تاری دید بدلیل احتمال صدمات جدی مغز و احتمال خونریزی از موارد اورژانس مراجعه به مراکز درمانی است .

 

آزما ادامه می دهد: علاوه برسردرد علایمی نظیر کمردرد و گردن درد و یا درد در ناحیه شانه و یا شکایاتی نظیر گزگز و خواب رفتگی و یا ضعف در اندام ها هم ممکن است چندین ساعت تا چندین روز بعد از تصادف بروز کند. این ها نیز می تواند نشانه‌هایی از یک آسیب جدی باشد به عنوان مثال درصورت صدمه به دیسک های بین مهره ای و یا خود مهره در ناحیه کمر، معمولا شکایات درد و درد های شبه سیاتیکی ساعت ها یا روزها بعد تظاهر می کند .

 

وی تاکید می کند: گاهی اوقات هم بدلیل حرکت سریع رفت و برگشتی و شلاقی شکل گردن در تصادفات رانندگی اجزای مختلف گردن ممکن است دچار آسیب شود که علایم این نوع آسیب که جزو شایع ترین انواع آسیب های ناشی از تصادفات است، می تواند 24 ساعت یا دیرتر خود را نشان دهد.  بدین صورت که راننده یا سرنشین یک یا چند روز بعد از تصادفاتی که عمدتا اتومبیل از پشت دچار ضربه شود از گردن درد ، سردرد ، درد شانه و یا اختلالات حسی رنج برده و یا دچار خستگی ، اختلال در خواب و عدم تمرکز شده و تحریک پذیر می شوند.

 

این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی شکم درد ناشی از تصادف را نشانه ای از خونریزی داخلی می داند و می افزاید: شروع شکم درد ساعت ها یا حتی روزها بعد از یک تصادف رانندگی نیز می تواند نشانه ای از احتمال خونریزی داخلی باشد که نیازمند اقدامات درمانی سریع است و بنابراین نباید سرسری گرفته شود.

 

عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در پایان اشاره می کند: اگر چه وقوع یک حادثه رانندگی استرس زاست ولی آسیب های روانی ناشی از آن می تواند مخفی تر و تشخیص آن مشکل تر از آسیب های جسمی باشد لذا حتی اگر روزها و هفته ها بعد از تصادف کاهش حافظه و تمرکز، تغییر در خواب و اشتها، تغییرات خلقی و رفتاری و شخصیتی و نظیر آن رخ دهد هم از موارد مشخص مراجعه به مراکز درمانی است.

انتهای پیام/

منبع: جام جم

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند