امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

سیستم ترمز ABS چگونه کار می‌کند؟

مجله مه شکن: اگر شما هم رانندگی در روزهای برفی و بارانی را تجربه کرده‌اید، حتما” به خوبی می‌دانید هدایت خودرو در جاده های لغزنده بخصوص زمان توقف های ناگهانی، تا چه حد مشکل و دردسر ساز و البته در بسیاری از موارد؛ غیر ممکن است.

در چنین مواقعی به دلیل قفل شدن چرخ‌ها ، خودرو بر سطح لغزنده خیابان همچنان به حرکت ادامه می‌دهد، به طوریکه علاوه بر افزایش زمان توقف، کنترل آن نیز بسیار مشکل خواهد شد. آمار هم نشان می‌دهد بخش عمده ای از تصادفات جاده‌ای مربوط به همین نقص فنی در سیستم ترمزهاست.

تلاش متخصصان برای رفع این نقیصه ، منجر به پدید امدن ترمزهای ضد قفل یا همان سیستم معروف ABS شده است، ترمزهایی که به دلیل عملکرد منحصر به فرد و کارایی بالای خود، به سرعت جایگزین سیستم‌های رایج امروزی می‌شوند و پیش بینی می‌شود تا چند سال آینده شاهد به کارگیری انها در بیشتر وسایل نقلیه باشیم.

ترمزهای ABS از ۴ قسمت عمده تشکیل می‌شوند:

۱- سنسورهای سرعت که زمان قفل شدن چرخ ها را نمایش می‌دهند و با قرار گرفتن در هر چرخ و یا دیفرانسیل این اطلاعات را ارسال می‌کند.

۲- سوپاپ‌ها که معمولا” در ۳ موقعیت عمل می‌کنند:

در وضعیت اول کاملا” باز هستند و فشار سیلندر اصلی را به داخل ترمز می‌فرستند، در حالت دوم دریچه سوپاپ‌ها بسته می‌شوند و ترمز از سیلندر اصلی جدا می‌شود . این کار ، از افزایش بیش از حد فشار داخل ترمز که راننده را به اعمال نیروی بیشتری روی پدال وادار می‌کند ، جلوگیری می‌نماید. در موقعیت سوم ، سوپاپها مقداری از فشار را از طریق ترمز خارج می‌کنند.

3- از ان جا که سوپاپ‌ها مقداری از فشار خود را از طریق ترمزگیری از دست می‌دهند . نقصان فشار، با استفاده از پمپ جبران می‌شود .

۴- چهارمین بخش سیستم ، یک دستگاه کنترل کننده است که به عنوان رایانه کوچکی در خودرو عمل می‌کند و سنسورهای سرعت و سوپاپها را تنظیم می کند.

نحوه عملکرد سیستم های ABS با وجود الگوریتم های متفاوتی که برای آن ها تعریف شده ، بسیار ساده و ابتدایی است . چناچه شما خودروی خود را که از سیستم ABS استفاده نمیکند ، به جای توقف ناگهانی ، با فشار چندین بار پا روی پدال ترمز متوقف کنید ، همان کار ترمز های ضد قفل را انجام داده اید ، با این تفاوت که در یک سیستم ABS ، تمامی این کارها خودکار صورت می گیرد . در معمولترین شکل ، این کار دستگاه کنترل کننده سنسورهای سرعت را در همه حال تحت نظارت خود قرار می دهد و هر کاهش سرعت ناگهانی و خارج از قاعده را ثبت میکند همانطور که میدانید ، هر چرخ خودرو ، دقیقا” پیش از قفل شدن با یک کاهش سرعت ناگهانی مواجه می شود . اگر این کاهش سرعت ها کنترل نشوند ، چرخ خیلی سریعتر از آنکه بتواند متوقف شود، قفل می شود .

اگر خودروی شما با استفاده از سیستم ABS کار می کند ، حتما” تکان های بسیار کوچک پدال ترمز را زیر پای خود احساس کرده اید ، این تپش ها به دلیل باز و بسته شدن سریع سوپاپاها است .

به طوری که در برخی از این سیستم ها ، این چرخه تا ۱۵ بار در هر ثانیه تکرار میشود.

درجه بندی ترمزهای ضد قفل هم مانند شیوه عمل آن ها با استفاده از روش های متعددی صورت می‌گیرد ، اما به طور معمول ، طبقه بندی بر اساس تعداد مجراها ، سوپاپاهای مجزا برای هر چرخ و نیز تعداد سنسورهای سرعت ، یکی از رایج ترین این روشهاست.

 

بر این اساس، سیستمهای ABS را به ۳ دسته :

– سیستمهای با ۴ مجرا و ۴ سنسور و سیستم های با ۳ مجرا و ۳ سنسور و سیستمهای با یک مجرا و یک سنسور تقسیم می‌کنند .،

در نوع اول : ( که بهترین شکل ترمزهای ABS است ، هر کدام از چرخها به طور مجزا با یک سنسور و یک سوپاپ کنترل می‌شوند.)

در نوع دوم : ( ۲ چرخ جلویی به طور مجزا کنترل میشود ، اما برای چرخهای عقبی تنها یک سوپاپ و سنسور سرعتی در محور عقبی خودرو قرار میگیرد. )

در نوع سوم : ( کنترل چرخهای فقط از طریق محور چرخهای پشتی و از طریق یک سنسور و سوپاپ انجام می پذیرد.)

مزیت گروه اول ، نسبت به ۲ گروه بعدی ، در این است که هر ۴ چرخ ، به طور مجزا کنترل می شود و بدین ترتیب ، علاوه بر استفاده از حداکثر نیروی ترمز برای هر چرخ ، از قفل شدن انها پیش از توقف کامل جلوگیری می شود ، در حالی که در ۲ نوع بعدی ممکن است برخی چرخها پیش از رسیدن به توقف کامل قفل شوند.

 انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند