امروز: دوشنبه 27 خرداد ماه 1398 مصادف با 17 / 6/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

سخن بزرگان، بلای جان خودروسازان

 

 

مجله مه شکن - فیات-کرایسلر به مناسبت پنجاهمین سالگرد یکی از سخنرانی‌های مشهور مارتین لوتر کینگ، بخش‌هایی از این سخنرانی که درباره خدمت کردن به مردم است را در آگهی وانت رَم RAM) ) ) خود استفاده کرد.

این آگهی در حین مسابقه فینال لیگ فوتبال آمریکایی پخش شد که از گران‌ترین و پرمخاطب‌ترین تبلیغات تلویزیونی در آمریکا است و تخمین زده می‌شود بیش از صد میلیون بیننده دارد.

به سرعت پس از پخش آگهی، واکنش‌های منفی آغاز شد. معترضان بیشتر از همه به استفاده ابزاری از صدای کسی اعتراض داشتند که از مخالفان سرمایه‌داری و مصرف‌گرایی بود. برخی به شرایط حال حاضر سیاهپوستان در جامعه آمریکا اشاره کردند و نوشتند در زمانی که بازیکنان سیاهپوست فوتبال آمریکایی به خاطر اعتراض به نابرابری تحت فشارند، نباید از صدای یکی از رهبرای بزرگ جنبش برابری خواهی آمریکا برای فروش وانت استفاده شود. برخی به بخش‌ دیگری از همان سخنرانی اشاره کردند که مارتین لوتر کینگ در آن از مردم می‌خواست برای خرید ماشین زیاد هزینه نکنند و گول شرکت‌های تبلغیاتی را نخورند.

فیات-کرایسلر در واکنش به اعتراض‌ها گفت این آگهی با همکاری نزدیک و تایید نمایندگانی از خانواده مارتین لوتر کینگ تهیه شده است. (از مارتین لوتر کینگ، به عنوان‌ رهبر جنبش مدنی سیاهان آمریکا یاد می شود).

آگهی وانت رم واکنش منفی مخاطبان را در پی داشت

 

هم‌زمان در سوی دیگر دنیا شرکت دایملر به خاطر استفاده مرسدس-بنز از سخنان دالای لاما، رهبر معنوی بودایی‌های تبت، در یک آگهی ناگزیر به عذرخواهی شد. مرسدس-بنز در یک آگهی که در اینستاگرام منتشر کرده بود، در کنار تصویری از کلاس E کوپه این جمله از دالای لاما را نوشته بود «به مسائل از همه زوایا نگاه کنید تا نگاهتان بازتر شود»

دالای لاما در غرب به عنوان یک رهبر معنوی مشهور است؛ اما از نگاه دولت چین او رهبر جنبشی است که خواهان استقلال تبت از چین است.

مرسدس بنز یک بار اواسط هفته در شبکه اجتماعی ویبو که بیشتر کاربرانش چینی است، بدون نام بردن از دالای لاما، عذرخواهی کرد. بعد از آن خبرگزاری رسمی شینهوا، روز جمعه اعلام کرد که خودروساز آلمانی به سفیر چین در آلمان نامه نوشته و صمیمانه عذرخواهی کرده است.

به نوشته این خبرگزاری دایملر در نامه خود نوشته این شرکت "از هیچ کس که آگاهانه با حق حاکمیت چین مبارزه کند طرفداری، کمک و حمایت نمی‌کند."

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند