امروز: شنبه 4 خرداد ماه 1398 مصادف با 25 / 5/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

قوطی های روغن موتور با شما حرف می زند!

 

 

مجله مه شکن - روغن موتور یک فرآورده نفتی – شیمیایی است که باعث کار کردن روان قطعات و اجزای موتور خودرو می شود. روغن موتور دارای خواص و ویژگی هایی است که معمولا بر روی بسته بندی آنها درج شده و به خریداران کمک می کند تا روغن مناسب اتومبیل خود را به راحتی انتخاب کنند.

 

ویسکوزیته یا گرانروی :گرانروي (viscosity) مقاومت سیال (بدلیل اصطکاک داخلی ملکولهای آن) در مقابل جاری شدن است که اصطلاح غلط آن یعنی «غلظت» رایج‌تر است. این خاصیت، یکی از مهمترین مشخصه های هرسیال (از قبیل روغن، شامپو، عسل، آب و ...) است که در آزمایشات، معمولاً در دماهای ٤٠ و ١٠٠ درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود. ویسکوزیته سیالات تابعی است از دما است. با افزایش دما ، ویسکوزیته کاهش و با کاهش دما ، ویسکوزیته ، افزایش می یابد.

شاخص گرانروی (VI) : تغییرات گرانروی در برابر تغییرات درجه حرارت، شاخص گرانروی نامیده می شود، هر چه شاخص گرانروی یک روغن بیشتر باشد نشان دهنده تغییرات کم گرانروی روغن با تغییرات دما است و در خصوص روغن های صنعتی و موتور معمولاً شاخص گرانروی بالا نشان دهنده کیفیت خوب محصول می باشد. شاخص گرانروي  مشخص می کند که روغن تحت شرایط مشخص چگونه عکس العمل نشان می دهد. یک روغن موتور با درجه گرانروي بسیار بالا ممکن است به طور کامل و مطلوب به قسمتهای موتور پمپ نشود و این اتفاق بیشتر در دماهای پایین، می افتد و فشارروغن در دور موتور های بالا ممکن است بسيار بالا رود. شاخص ویسکوزیته روغن موتور Ecco V Prima 10W40 نسبت به Ecco V 16000 20W50  بالاتر می باشد.

نقطه ریزش(Pour point) :پائین ترین دمائی که در آن، روغن همچنان توانائی جاری شدن را داشته و سیالیت خود را حفظ  می نماید. مثلا روغن موتور Ecco V 12000 20W50   تا دمای 24درجه زیر صفر توانایی جاری شدن را دارد.

نقطه اشتعال: (flash point)پائين ترين دمايي است كه در آن، روغن به اندازه كافي به بخار تبديل مي شود و با هوا يك مخلوط قابل اشتعال مي سازد، به  طوري كه با نزديك كردن شعله آتش، روغن در يك لحظه مشتعل و سپس خاموش گردد. اين آزمون براي اندازه گيري ميزان آتش گيري و فرّار بودن روغن صورت مي گيردکه این دما برای روغن موتور Ecco V Liso 10W40  بیش از 230درجه می باشد.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند