امروز: دوشنبه 2 ارديبهشت ماه 1398 مصادف با 22 / 4/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

موتور باید مثل ساعت کار کند

 

 

مجله مه شکن - موتور خودرو باید عین ساعت کار کند؛ بدون لرزش و یا هرگونه صدای غیرعادی! در غیر این صورت مشکل فنی دارد و باید هرچه سریعتر آن را رفع کرد؛ چرا که ممکن است حادتر شود و هزینه بیشتری را روی دست صاحب خود بگذارد. در اینجا نشانه هایی که حاکی از عدم کارکرد مطلوب موتور خودرو است، برای شما توضیح داده شده است.

 

 چراغ های اخطار

چراغ های اخطار روی داشبورد خودرو هدفمند طراحی شده اند . این چراغ ها با روشن شدن خودرو روشن می شوند و گاهی به دلایل خاصی و برای اشاره به یک مشکل بالقوه در سیستم خودرو یا قطعات آن روشن می مانند . به این چراغ های اخطار توجه کنید ؛ اگر ضمن حرکت ماشین همچنان روشن می مانند ، در اولین فرصت برای رفع مشکل اقدام کنید . ممکن است علت ساده ای مانند سوختن لامپ چراغ عقب و یا مشکلی جدی مانند ایرادی در سیستم انتقال سوخت پیش آمده باشد . تشخیص و رفع عیب یک مشکل جزئی به شما کمک می کند که از مشکلات بزرگتر و هزینه بر در این راه اجتناب کنید .

 ریپ زدن

اگر خودرو شما به طور ناگهانی – موقع گاز دادن یا موارد مشابه –  گاهی ریپ می زند ، این مسئله نه تنها نشانه ی بروز یک عیب است ، بلکه ممکن است شما را در موقعیت خطرناکی قرار دهد. علت این مشکل ممکن است کثیفی شمع ها یا گرفتگی فیلتر سوخت و یا مواردی کاملا متفاوت باشد .

 

بد استارت خوردن

اگر خودروی شما استارت نمی خورد یا برای روشن شدن باید چندین بار استارت بزنید، و یا اینکه استارت میخورد؛ اما روشن نمی شود، مطمئناً مشکلی وجود دارد؛ علت این مشکل می تواند ضعیف بودن باطری ، نقصی در سیستم استارت و یا انواع مشکلات دیگر باشد .

 

سوخت نامناسب

اگر علی رغم اینکه اطمینان دارید همان مسافت همیشگی را طی می کنید و شخص دیگری هم از ماشین شما استفاده نمی کند ، احساس می کنید مصرف بنزین ماشین زیاد شده ، احتمالاً خودرو شما در مصرف سوخت دچار مشکل شده است . افت ناگهانی درجه بنزین در مسافت تعیین شده برای هر واحد سوخت نشان می دهد که خودرو آنطور که باید عملکرد خوبی ندارد. علت این مشکل شاید فشار باد نامناسب چرخها یا گیر کردن قطعه ای از سیستم ترمز باشد ، شاید هم زمان تنظیم خودرو فرا رسیده است . میزان مصرف سوخت خودروی خود را کنترل کنید تا قبل از اینکه دچار مشکل جدی شود ، از وضعیت سیستم آن مطلع شوید.

 ترمز های نرم یا پر سروصدا

ترمز سالم باید در کمترین زمان و مسافت خودرو را متوقف کند و نیاز نباشد پای خود را آنقدر روی پدال فشار دهید که پدال به کف خودرو بخورد. اگر ترمز ها با سروصدای زیاد کار می کنند یا هنگام ترمز گرفتن ماشین می لرزد، احتمال وجود نقص در ترمز بسیار زیاد است. همین داستان در مورد پدال “نرم” یا “اسفنجی” هم مطرح است ؛ اگر نیروی بسیاری برای فشار دادن آن نیاز است یا برای عمل کردن باید پدال ترمز به کف ماشین برخورد کند ، نشانه ی بروز مشکل است . برخی قطعات ترمز از نوع قطعات مصرفی هستند که باید به صورت دوره ای تعویض شود .

 

صداهای اضافی

مواردی مانند سروصدای فرمان وقتی که با سرعت کم می پیچید احتمالاً نشانه ی سفتی فرمان است ؛ سروصدا و لرزش زیر کاپوت هنگام استارت زدن احتمالا نشانه ی شل بودن یک یا چند پیچ و مهره است ؛ صدای یک یا چند چرخ شاید نشانه ی بالانس نبودن لاستیک ها باشد ؛ و مواردی از این قبیل که دلیل آن هر چه باشد ، این قبیل سروصداها اصلا نشانه خوبی نیست ، خصوصا اگر صدایی باشد که قبلاً وجود نداشته است .

 

مشکل تعویض دنده ها

خودروهای دنده اتوماتیک کار تعویض دنده را به جای راننده انجام می دهند . این سیستم ها نرم ، قابل اطمینان و کارآمد هستند . اما گاهی این طور نیست . اگر زمانی که از دنده عقب به جلو و یا برعکس دنده عوض می کنید خودرو شما با تاخیر حرکت می کند ، اگر به سختی دنده عوض می کنید یا خودبخود دنده عوض می شود و به صورت ناگهانی و درست زمانی که انتظار ندارید به دنده بالا یا پایین تغییر می کند ، یا اگر علی رغم بالا رفتن دور موتور تغییر دنده امکان پذیر نباشد ، سیستم تأمین نیروی خودرو نیاز به توجه و بازبینی دارد . دنده هایی که به کمک آن خودرو شما به حرکت در می آید با جریان انتقال قدرت ، فیلتر ها و دیسک و صفحه وابسته است و همه ی آنها باید به طور مرتب کنترل و بازبینی شوند .

 کندی در شتاب گرفتن یا کاهش توان خودرو

این مشکل ممکن است خطرآفرین باشد . گاهی لازم است توان خودرو را بالا ببرید و شتاب بگیرید ، مثلا وقتی که وارد بزرگراه می شوید ، در خیابانی با دو مسیر حرکت از ماشینی دیگر سبقت می گیرید ، یا از سربالایی بالا می روید . اگر توان لازم و مورد انتظار از خودرو برای این حرکت تأمین نشود یا ناگهان افت کند ، ممکن است در شرایط بدی قرار بگیرید . برای اجتناب از بروز این مشکلات ، علاوه بر کنترل و تنظیم دوره ای خودرو ، اگر متوجه افت توان خودروی خود شدید ، حتماً آن را برای بررسی نزد یک متخصص ببرید .

 

 لرزش ناگهانی

لرزش ناگهانی خودرو ، اگر به علت ناهمواری مسیر حرکت نباشد ، زنگ خطری برای سلامت خودرو به شمار می رود . لرزش ممکن است فقط در فرمان و در سرعت خاصی ایجاد شود یا اینکه کل بدنه خودرو را بلرزاند؛ اما در هر صورت می تواند نشانه مشکلات زیادی از جمله بالانس نبودن ، شل بودن چرخ های خودرو ، پنچری لاستیک و یا موارد دیگری باشد .

 انتهای پیام/

 

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند