امروز: جمعه 3 اسفند ماه 1397 مصادف با 22 / 2/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

جای خالی اتوماسیون صنعتی در قطعه سازی ایران

 

 

مجله مه شکن - رشد تکنولوژی در زمینه طراحی، ساخت و تولید و همچنین پیچیدگی قطعات و ماشین‌آلات، مهندسان و طراحان را در شرایطی قرار داده که دیگر بدون استفاده از کامپیوتر، امکان طراحی و ساخت قطعات صنعتی برای آنها وجود ندارد. لذا امروزه نرم افزارهای طراحی مکانیکی (Mechanical Design Software) مناسبی به منظور طراحی قطعات و مجموعه‌های مکانیکی جهت استفاده مهندسان ارائه شده است. این نرم‌افزارها نه تنها به مهندسان در طراحی و ساخت قطعات قالب‌ها و ماشین آلات صنعتی پیچیده کمک می‌کند بلکه با شبیه سازی واقعیت فیزیکی و قرارگیری طرح در شرایط واقعی سینماتیکی و دینامیکی بررسی و تجزیه و تحلیل طرح را به منظور طراحی بهینه قبل از ساخت امکان پذیر می سازد.

این دو قابلیت (طراحی و شبیه سازی) امکان تجزیه و تحلیل قطعات، قالب ها و ماشین آلات را قبل از ساخت برای طراحان فراهم می‌کنند؛ به طوری که طراح با ساخت هر یک از قطعات در کامپیوتر و کنار هم قرار دادن و بررسی و تجزیه و تحلیل آنها در بارگذاری های مختلف و شبیه سازی مکانیکی مجموعه مونتاژی، امکان بررسی مجموعه کامل طرح را دارد؛ حتی با شبیه سازی نیروی وارد شده از خارج، سیستم امکان بررسی واکنش مجموعه قطعات را در برابر بارگذاری های خارجی داراست. در این مجموعه، طراح ضمن دارا بودن توان تغییر هر یک از قطعات، امکان بررسی تغییرات را روی کل سیستم خواهد داشت. 

این بدان معناست که امروزه نرم‌افزارهای طراحی تنها جهت ساخت یک مدل سه بعدی در کامپیوتر به کار نمی‌روند؛ بلکه به منظور طراحی یک قطعه مکانیکی در چهارچوب یک سیستم فعال، شناور و کاملا متغیر با معادلات مکانیکی استفاده می‌شوند که قابلیت اعمال تمامی فاکتورهای جانبی محیطی را روی سیستم دارد. علاوه بر آن طراح قادر است در هر مرحله از طراحی، هر نوع تغییر مورد نظر خود را اعمال کند و رفتار سیستم را در برابر تغییرات جدید بررسی کند. به چنین سیستمی اتوماسیون طراحی صنعتی یا Mechanical design Automation می‌گویند. این سیستم باعث شده است تا نرم افزارهای طراحی مکانیکی از حالت ابزار خارج شده و به همکاری برای طراح تبدیل شوند تا مسائلی که از حیطه توانایی ذهنی انسان خارج می‌باشند در نظر گرفته شوند.  به همین دلیل این گونه نرم افزارها زمانی قابلیت خود را به خوبی نشان می‌دهند که کاربران آنها با اصول طراحی مکانیکی آشنایی کامل داشته باشند.  این سیستم واحد می‌تواند تمامی مراحل عمر یک محصول را از زمانی که ضرورت ایجاد آن در ذهن طراح یا مشتری شکل می-گیرد تا زمان طراحی، تجزیه و تحلیل، ساخت و تولید قطعه و قالب مونتاژ، بسته بندی و انبارداری، سفارش و فروش، خدمات پس از فروش و حتی بازیافت قطعات مصرفی، به طور کامل اداره کند. به این سیستم مدیریت چرخه تولید محصول (Product Lifecycle Management) می‌گویند. 

امروزه مدیریت فرآیند تولید توسط این سیستم واحد کامپیوتری صورت می‌گیرد. چرخه تولید خود روی بستری از اطلاعات و داده ها قرار دارد که مدیریت این بخش از اطلاعات و داده ها بر عهده سیستمی به نام مدیریت داده های محصول یا Product Data Management می‌باشد.  PDM مسئولیت جمع‌آوری، طبقه‌بندی، پردازش و انتقال اطلاعات را از هر یک از بخش‌های تولید بر عهده دارد. امروزه PDM  و PLM نقش بسیار موثری در اتوماسیون طراحی مکانیکی دارند به طوری که نرم افزار‌های طراحی مکانیکی شامل بخش‌هایی به منظور ایجاد ارتباط با دیگر قسمت های تولید محصول هستند.  Siemens PLM NX از قدرتمندترین نرم‌افزارهای مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) بوده که توسط شرکت Siemens ارائه شده و کاربرد بسیار وسیعی در صنعت دارد. با استفاده از این نرم افزار مهندسان، مدیران و تولید کنندگان می‌توانند بهره‌وری محصولات خود را توسط یک مجموعه‌ی قدرتمند CAD ،CAE  و CAM یکپارچه و تضمین کنند.

بهبود تصمیم گیری در سراسر فرآیند توسعه محصول در چهار چوب این مجموعه می تواند به مدیران کمک کند تا موفق‌تر در بازار حضور یابند. راه‌کارهای این نرم افزار به کاربر این امکان را می‌دهد تا به راحتی از تکنیک‌های مدل‌سازی استفاده کرده و با استفاده از خطوط، سطوح و حجم هر قطعه‌ایی را مدل‌سازی کند. از دیگر قابلیت‌های این نرم افزار می‌توان به طراحی حرفه‌ای مدل‌های سه بعدی و دو بعدی، انجام آنالیزهای مختلف اقتصادی، مدیریت لحظه به لحظه بازار، طراحی محصول به واسطه نرم افزار، ساخت قطعات با استفاده از امکانات CAM نرم افزار و سازگاری بالا با سایر نرم افزارهای PLM و CAD اشاره کرد. از جمله قابلیت‌های کلیدی این نرم‌افزار طراحی، مدل‌سازی و تولید محصولات تجاری، انجام طراحی‌های حرفه‌ای صنعتی، مدیریت حرفه‌ای چرخه عمر محصول (PLM)، ارائه راه‌کارهای نوین طراحی، ویرایش هندسه‌های تولید شده در سایر نرم‌افزارهای  CAD، یکپارچگی کامل بین مراحل طراحی، مهندسی و ساخت، کاهش برنامه‌نویسی NC و زمان ماشین‌کاری، افزایش بهره‌وری و سود دهی محصول، مدیریت بازار و انجام آنالیزهای اقتصادی، شبیه‌سازی و تحلیل انواع فرآیندهای فیزیکی، سازگاری بالا با سایر نرم افزارهای CAD و PLM  نظیر Solid Edge و Team Center  است.

مهرداد سویزی

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند