امروز: پنجشنبه 27 دي ماه 1397 مصادف با 17 / 1/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

عنان غول خودروسازی دنیا در دستان یک زن

 

 

مجله مه شکن-  «ماری بارا» (Mary barra) مدیرعامل جنرال موتورز معتقد است که به زودی خودروی افراد به دفتر کار دوم آن‌ها تبدیل خواهد شد. «بارا» می‌گوید: با توجه به چشم‌اندازها و برنامه‌های این شرکت برای تولید ماشین‌های خودکنترلی گام‌های بلندی در جنرال موتورز برداشته شده است. این خودروسازی بزرگ با مدیریت «بارا»، فقط در مدت یک سال مبلغ500 میلیون دلار برای تولید خودروهای برقی سرمایه‌گذاری کرده است. «بارا» توضیح می‌دهد که در دنیای کنونی برای رسیدن به هدف باید از اوقات فراغت خود نیز استفاده مطلوبی کنیم، این آغاز تغییراتی است که مشتریان در خودروهای خودران شاهد خواهند بود. «بارا» می‌گوید: شرایط جدید حتی اگر برای سرگرمی بیشتر باشد و خودرو تبدیل به دفتر کار دوم افراد شود، فرصت‌های جدیدی فرا روی شما قرار می‌دهد.  نشریه «بیزینس اینسایدر» در مورد این که خودروی خودران آینده چگونه خودرویی است، مصاحبه‌ای با «ماری بارا» انجام داده است که برگردان آن را با هم می‌خوانیم.

«بارا» می‌گوید: اولین ماشین خودران جنرال موتورز برای استفاده عمومی یک خودروی نیمه‌الکتریکی خواهد بود که در آینده نزدیک عرضه خواهد شد.  وقتی به گذشته می‌نگریم، متوجه می‌شویم همه چیز برای این کار فراهم است؛ برقی بودن، خودکار بودن و اشتراکی بودن خودرو.  مردم همچنان نیازمند جابجایی از نقطه «الف» به  نقطه «ب» هستند و ما معتقدیم که ماشین‌های خودکار می‌توانند بخش بزرگی از این کار را انجام دهند.  برخلاف سایر شرکت‌های فعال در زمینه تولید ماشین‌های خودکار، جنرال موتورز تاکنون تاریخی برای عرضه خودروی خود مشخص نکرده است. ولی این بدین معنا نیست که برنامه‌ای در این زمینه ندارد.   این شرکت 40 خودروی خودران را در خیابان‌های سانفرانسیکو و آریزونا مورد آزمایش قرار داده و به شدت روی توسعه فناوری‌ آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.  «بارا» می‌افزاید: ما در حال آزمایش هستیم و به سرعت در این مسیر حرکت می‌کنیم. ما خود را نسبت بهتولید ماشین‌های خودکار و ایمن بودن آن‌ها مسئول می‌دانیم و فناوری ‌آن را توسعه می‌دهیم؛ اما زمانی آن را در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم که همه الزامات مورد نظر ما را داشته باشد.

ماری بارا - مدیرعامل جنرال موتورز

رقابت شرکت‌ها

شرکت ترابری یوبر (uber) برنامه آزمایشی خود را در شهر تینربرگ به اجرا گذاشت، شرکت وولو در سال (2017) ماشین خودکار خود را عرضه کرد و شرکت فورد خودروی خودکار خود را در سال 2021 عرضه خواهد کرد.  «بارا» می‌گوید: فناوری این خودروها در حال آماده شدن است و جنرال موتورز روی این کار تمرکز کرده است. ما تمام انرژی و توان خود را به کار گرفته‌ایم تا این فناوری را به طور مناسب و درست آماده کنیم و در خودروها به کار ببریم.

کار متفاوت جنرال موتورز

یک بخش مهم در راه رسیدن به این فناوری حصول اطمینان از این است که خودرو می‌تواند در شرایط متفاوت، با امنیت کامل عمل کند. برای انجام این کار شرکت‌های خودروسازی خودروهای خودران خود را هزاران کیلومتر می‌رانند تا در مورد نحوه کارکرد آن‌ها در شرایط گوناگون اطلاعات لازم را به دست آورند.  «بارا» می‌گوید: از سوی مسئولان شرکت‌ها اظهارات فراوانی شنیده می‌شود که ماشین‌های ‌خودران ما کیلومترهای زیادی رانده شده‌اند؛ اما واقعیت این است که مسافت طی شده به اندازه‌ای نیست که خودروهای خودران تجربه کافی به دست آورده باشند.  وی می افزاید: خودران‌ها می‌توانند در جاده‌های مسطح و صاف که ترافیکی هم ندارند کیلومتر‌ها برانند. اما علت این که ما خودران‌ها را در مرکز شهر سانفرانسیکو به حرکت در می‌آوریم این است که خیابان‌های این شهر به اندازه کافی پررفت‌و‌آمد هستند و می‌توان اطمینان پیدا کرد که خودروها در شرایط مختلف قرار‌ ‌می‌گیرند و موقعیت‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. این چیزی است که ما روی آن متمرکز شده‌ایم.

بزرگترین اثر ماشین‌های خودکار

«بارا» می‌گوید: خودروهای خودران وقتی به اندازه کافی ایمن باشند، تغییرات بزرگی را به وجود خواهند آورد. تنها در سال 2015 بیش از 34  هزار مورد مرگ و میر ناشی از تصادفات خودرویی داشتیم. اما ماشین‌های خودران می‌توانند این رقم را به طور شگفت‌انگیزی کاهش دهند؛ چون خطاهای انسانی از میان می‌رود. همچنین خودران‌ها باعث کاهش ترافیک در شهرها می‌شوند چون همواره با محیط اطراف ارتباط دارند و مناسب‌ترین مسیرها را برای حرکت کردن انتخاب می‌کنند. با کم شدن تراکم و رفع نیاز به رانندگی کردن، مردم نیز وقت آزاد بیشتری خواهند داشت. «بارا» می‌افزاید: از جنبه فردی آن چه که مردم به دست خواهند آورد، وقت از دست رفته‌شان است. بنابراین نه تنها روی فناوری این خودروها بلکه در مورد افزایش تجربه خودران‌ها نیز کار می‌کنیم.  «بارا» می‌افزاید: ماشین‌های خودکار فرصت‌های جدیدی را برای کسانی که توان رانندگی ندارند مانند کودکان و پیران به وجود می‌آورند تا بتوانند به تنهایی سفر کنند.

جنرال موتورز در سی سال آینده

«بارا» می‌گوید: قرار نیست با به بازارآمدن خودران‌ها مالکیت شخصی خودرو از بین برود. هنوز راه زیادی برای رسیدن به آن شرایط مانده است. الگوی مالکیت سنتی خودرو تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت و ماشین‌ها همچنان توسط افراد رانده خواهند شد. اگر به کشورهایی غیر از ایالات متحده توجه کنیم، همچنان جاهایی هستند که مردم به دنبال داشتن خودروهای شخصی هستند.   البته شهرهای بزرگی هم هستند که از این حالت عبور کرده و در پی یافتن راه‌حل‌های جدیدی مانند خودروهای خودران هستند. همچنان بر این باورم که بازار بزرگی برای رانندگی به سبک سنتی توسط مشتریان وجود دارد.

بزرگترین نقل و انتقال صنعت از نگاه « بارا»

«بارا» می‌گوید: همچنان که قبلاً نیز گفته‌ام؛ در پنج سال آینده ما شاهد تغییرات بیشتر از آن چیزی که در پنجاه سال گذشته اتفاق افتاد، خواهیم بود.  وقتی شاهد این باشید که مردم چقدر شگفت‌انگیز حرکت خواهند کرد، پیشرفت‌های تکاملی زیادی در این زمینه رخ خواهد داد.  وی می‌افزاید: هیچ تغییر و تکاملی یک شبه رخ نخواهد داد، اما بافناوری‌های جدید، خودروها خیلی سریع‌تر از گذشته در حال تغییر هستند. اگر در خودروی ساخت 7 یا 8 سال قبل سوار شوید سپس در یک خودروی جدید بنشینید، متوجه خواهید شد که این خودروها چقدر ایمن‌تر و کم مصرف‌تر از قبل هستند.

برنامه‌های جنرال موتورز برای آینده

بارا می‌گوید: از نظر شخص من این شرایط خیلی هیجان انگیز است. من مدت 36 سال در این شرکت بوده‌ام و استعدادهای فنی موجود در آن را به درستی و دقیقاً می‌شناسم، بنابراین به فعل درآوردن این استعدادها چیزی است که هر روز مرا به هیجان می‌آورد. توانایی و قدرت کارکنان زن و مرد شرکت جنرال موتورز است که می‌تواند چگونگی حرکت مردم از نقطه «الف» به نقطه «ب» را باز تعریف کند. ما در شرایطی هستیم که رهبری این تغییر را بر عهده داریم و این شرایط برای من بسیار هیجان‌انگیز است.

خودروهای مشتری محور

«بارا» می‌گوید: تجربه خودران‌ها تا رسیدن به شرایطی که نیاز مشتریان را برآورده سازند، دنبال خواهد شد و مفهوم آن این است که مسافرت شخصی بیشتری انجام خواهد شد. خودروی مورد نظر ما بسیار مشتری‌محور خواهد بود و بر اساس انتظاری که مشتریان دارند ساخته می‌شود. این خودروها منبع درآمد جدیدی برای جنرال موتورز خواهند بود.

مهم‌ترین روشی که خودران‌ها الگوهای تجاری جنرال  موتورز را تغییر می‌دهند

«ماری بارا» می‌گوید: خودروهای خودکار روشی جدید برای الگوی کسب و کار و تجارت جنرال موتورز است. شرکت جنرال موتورز به کارگیری خودران‌ها در شهرهای پرجمعیت را در برنامه خود دارد چون بازاری مهم برای این شرکت هستند.  توانایی ما در این زمینه فقط منحصر به شهرهای پرترافیک و بزرگی مانند نیویورک و سانفراسیسکو نیست، بلکه در سایر موارد نیز توانایی لازم را داریم.  داشتن خودرو در شهرهای بزرگی مانند نیویورک به مفهوم بودن پارکینگ‌هایی با قیمت بالا، رانندگی در ترافیک سنگین و هزینه بیمه‌ای فراوان است. این مشکلات سبب می‌شود که بسیاری از افراد از خرید خودرو در شهرهای بزرگ خودداری و از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند.  با راه‌اندازی خودران‌ها مشکلات زیادی به شکل کاراتر حل خواهد شد و برنامه‌ریزی برای خودران‌ها برای جنرال موتورز سودآور خواهد بود.

منبع: بیزینس اینسایدر             ترجمه: سیدحسن میرسید

انتهای پیام/ 

 

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند