امروز: جمعه 3 اسفند ماه 1397 مصادف با 22 / 2/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

ماشین خود را برای زمستان آماده کنید

مجله مه شکن- آماده کردن خودرو برای فصل زمستان کاری است که هر راننده خودرو باید آن را انجام دهد، به خصوص در مناطقی که دمای هوا تا میزان قابل توجهی پایین می رود و بازده بخش های مختلف خودرو از جمله باتری به نحو محسوسی کاهش می یابد.برای آنکه در طول فصل سرما رفت و آمدی مطمئن و توأم با آرامش خاطر داشته باشید، به این نکات توجه کرده و به آنها عمل کنید

کنترل چراغ ها: کوتاه تر شدن روزها در فصل زمستان به معنی رانندگی بیشتر در تاریکی و اغلب هوای بارانی است که موجب کاهش دید شما می شود. چراغ های جلو و عقب، فلاشرها و چراغ پارک ماشین خود را تمیز و در صورت لزوم تعویض کنید.

برف پاک کن ها: داشتن یک جفت برف پاک کن خوب به ویژه در مناطق سرد و برف گیر عامل مهمی برای حفظ ایمنی و سلامت شما است. برف پاک کن های کهنه یا خراب و ریش ریش شده را برای داشتن حداکثر دید در شرایط نامساعد تعویض کنید.

شیشه جلو : یک واحد هزینه برای پیشگیری، بهتر از هزار واحد هزینه برای درمان است. اطمینان حاصل کنید که شیشه جلو اتومبیل دارای لب پریدگی یا ترک خوردگی نیست، چون هوای سرد موجب گسترش تَرک‌ها و افزایش خسارت به شما خواهد شد.

سیستم گرمایش و سرمایش: داشتن سیستم گرمایشی مناسب چیزی فراتر از راحت بودن داخل خودرو است. اطمینان حاصل کنید که مواد ضدیخ کارایی مناسبی دارند و گرمای حاصل می تواند شیشه جلوی اتومبیل را در هوای سرد و یخ زمستانی محافظت کند. معمولاً در خودرو‌های قدیمی و یا تازه تعمیر به خاطر اینکه به موتور فشار نیاید و آب به راحتی درون موتور و رادیاتور بچرخد، ترموستات آن را بیرون می‌آورند. نداشتن ترموستات باعث می‌شود تا آب پیشرانه و بخاری به اندازه کافی گرم نشود و بخاری یک هوای ملایم و حتی مایل به سرد را داخل اتاق بدهد. پس هر چه سریع‌تر سیستم بخاری و ترموستات پیشرانه خود را بررسی کنید. ممکن است رادیاتور بخاری نیز به خاطر داشتن آب در فصل گرما (خصوصا در خودرو‌های قدیمی که رادیاتور آنها از جنس مس است) دچار پوسیدگی شده باشد و اکنون این عیب دیده شود. فراموش نکنید که رفع این عیب تا حدودی زمانبر است. شیلنگ‌های خود را بررسی و نشتی‌ها را برطرف کنید تا مدام مجبور نباشید هزینه پرداخت ضدیخ را بپردازید و استرس کم بودن آب رادیاتور و گرم کردن پیشرانه را داشته باشید.

سطح مایعات را کنترل کنید: مایع داخل مخزن برف پاک کن را  با مایع مخصوص پر کنید تا در دمای سرد یخ نزند و کارایی داشته باشد.

جعبه کمک های اضطراری: اقلام مهم را در دسترس خود قرار دهید تا در صورت خرابی خودرو یا سایر موارد اضطراری به آسانی بتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که در این جعبه دستکش، چکمه، پتو، زنجیر چرخ، خوراکی حاضری، آب و چراغ قوه، آچار و لوازم، طناب محکم برای کشیدن خودرو، سیم اتصال برق برای باتری کردن و زنجیر چرخ مناسب داشته باشید.

لاستیک ها: در هوای بارانی به ویژه در مناطق شمالی و شمال غربی داشتن تایرهای مناسب اهمیت زیادی دارد. آج تایرها (شیارها) را کنترل کنید. اگر عمق شیارهای لاستیک کم و زیاد و ناموزون است ماشین خود را نزد مکانیک ببرید تا لاستیک ها را تنظیم و یا تعویض کند. همچنین به طور مستمر میزان باد لاستیک را کنترل کنید. باد مناسب در هوای زمستانی که فشار لاستیک کم می شود، مهم است.

سلامت پیشرانه خود را بررسی کنید: در هوای سرد، خودرو سخت‌تر روشن می‌شود و تا گرم شدن آن زمان بیشتری لازم دارد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که ممکن است عیب خود را در هوای سرد نشان دهد، سیستم جرقه‌زنی و شمع خودرو است؛ چرا‌که در هوای سرد کارکرد و سلامت این قسمت‌ها بسیار بیشتر به چشم می‌آید. شمع پیشرانه را باز کنید و اگر مشاهده می‌کنید که به اواخر عمر خود رسیده و یا دارای دوده و چربی است، سریعا به تعویض آن اقدام کنید.

از کولر خودرو غافل نشوید: آماده شدن برای فصل زمستان، به معنی فراموش کردن کولر خودرو نیست. کولر خودرو باید در هوای سرد و مواقعی که از آن استفاده‌ای نمی‌شود، هفته‌ای 2 تا 3 بار و هر کدام به مدت 15 دقیقه روشن باشد تا از رسوب شدن و ساکن ماندن روغن و گاز آن در مجاری کولر جلوگیری شود.  این اتفاق در خودرو‌هایی که سیستم تهویه آنها اتوماتیک است، خود به خود در هنگام روشن بودن سیستم تهویه و بخاری رخ می‌دهد اما با این همه خودتان نیز اقدام به این کار کنید. شاید جالب باشد که بدانیم استفاده همزمان از کولر و بخاری (البته به مدت کم، همان طور که در خودرو‌های تهویه اتوماتیک رخ می‌دهد) نتیجه خوبی برای رفع بخار و یخ از روی شیشه‌ها دارد.

تسمه ها و شیلنگ ها: اطمینان حاصل کنید که تسمه ها وقتی که آن ها را فشار می دهید ساییدگی یا ترک ندارند، چون سرمای هوا آن ها را ضعیف تر می کند.

بررسی کردن باتری: در هوای سرد، غلظت مایعات خنک‌ کننده و روانکار درون موتور خودرو بیشتر می‌شود و همین چرخش اولیه پیستون، شاتون‌ها و میل‌لنگ را مشکل‌تر می‌کند. از طرفی خود سرما باعث انقباض در قطعات موتور می‌شود و همین اتفاق درگیری آنها را بیشتر می‌کند گفته می‌شود باتری در هوای سرد تا 50 درصد کارایی‌اش را از دست می‌دهد.  باتری‌هایی که تا قبل از این به خوبی در تابستان استارت را می‌چرخاند، اینجا عیب و ناتوانی خود را نشان می‌دهند.  بنابراین هر چه سریع‌تر به یک استادکار برق مراجعه کنید و از سلامت باتری و دینام و همچنین میزان شارژ آنها مطلع شوید. این کنترل کردن برای باتری‌های با عمر بالای 5/2 تا 3 سال بسیار ضروری‌تر است.

سالم بودن گرم کن شیشه عقب: برای اطمینان از سالم بودن گرم کن شیشه عقب به دقت به خط های روی شیشه نگاه کنید؛ اگر جایی قطعی دارد به تعمیرگاه مراجعه کنید و آن را آماده نمائید.

ترمزها: ترمز کردن درست در جاده های یخی و برفی برای ایمنی شما حیاتی است. به یک سرویس کار مطمئن و حرفه ای برای کنترل سیستم ترمز و لنت ترمز مراجعه کنید.

 

 انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند