امروز: جمعه 3 اسفند ماه 1397 مصادف با 22 / 2/ 2019
من نمی خوابم که خوابش رو ببینم، من کار می کنم تا بدستش بیارم.
زمانی فرا میرسد که باور میکنی همه چیز به پایان رسیده است و این تازه آغاز است
موفقیت ساده است - کار درست را به روش درست و در زمان درست انجامش بدهید.

سالانه نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان لوازم یدکی به کشور قاچاق می شود

 

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، با بیان این مطلب: قطعات قاچاق و غیر اصل معادل کل عدد واردات رسمی وارد بازار قطعات و لوازم یدکی ایران می شود که این رقم حدود 1.1 میلیارد دلار تخمین زده می شود و عدد واردات رسمی هم همین مقدار است.

محبی نژاد اضافه کرد: کالای قاچاق تعرفه گمرکی نمی دهد و ارزش افزوده ای هم از آن دریافت نمی کنند، بنابراین نرخ فروش و توزیع در بازار یدکی بسیار پایین و برای خریدار مقرون به صرفه است.

وی با اشاره به ضربه واردات قطعات قاچاق به تولید داخلی گفت: مشکل اصلی این است که کالای قاچاق عمدتا بی کیفیت است و برای مصرف کننده نهایی می تواند تبعات جانی و مالی نیز در پی داشته باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: چنانچه این کالای بی کیفیت از مبادی رسمی وارد شود، می توان آن را ردیابی کرد و تامین کننده آن نیز قابل شناسایی خواهد بود. بنابراین اگر به دلیل مصرف آن مشکلی به وجود آید می توان کسی را بازخواست کرد، اما در مورد کالای قاچاق این امکان وجود ندارد.

وی کنترل مرزها، شناسایی و ردیابی قطعات ورودی تا زمان مصرف را برای رفع مشکلات کالای قاچاق مهم دانست و خاطرنشان کرد: با این مهم می توان جلوی فروش و توزیع گسترده کالای قاچاق را گرفت و به این صورت زیان ورود کالای قاچاق بیشتر از سود آن می شود.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مجله مه شکن میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند